Från och med den 1 november till och med 31 mars har SigtunaHem beredskap för snöjour. Varje natt är en person ansvarig för att kontrollera om snöjouren behöver ringas ut.
I vår snöjour ingår tre maskiner plus att vi anlitar två maskiner på entreprenad för Märsta. I Sigtuna har vi en egen maskin plus två maskiner på entreprenad. Under dagtid finns ytterligare en maskin tillgänglig. Snöröjningsprioritering görs från snöfall till snöfall dock gäller nedanstående prioriteringar som grund:
- Som 1:a prioritet för snöröjning ligger de sjukhem som Sigtunahem ansvarar för.
- Som 2:a prioritet röjs alla bostadsområden och stora vägar.
- Som 3:e prioritet snöröjs parkeringsytor (ej förhyrda parkeringsplatser).
Vi planerar vårt arbete utifrån SMHIs väderprognoser och ska det till exempel snöa i fyra hela dagar, måste prioriteringar göras utifrån detta. Ett snöfall innebär inte enbart att röja snö utan sandning och grusning också.
Prioritering vid längre snöfall måste göras utifrån mängd, kyla, sandning och arbetstiden. Snöröjarna arbetar i 13 timmar, därefter måste vila i 11 timmar ske innan man kan gå ut igen. Det innebär om prognosen är att det ska snöa i flera dygn, så prioriteras arbetet att sandningen och grusningen kan ske inom ramen för arbetstiden.
Prioriteringar görs också utifrån samhällsfunktion. Man måste kunna komma fram på parkeringar och vägar. Därför börjar snöröjningen vid sjukhemmen som vi ansvarar för, sen alla bostadsområden och stora vägar och därefter parkeringar.
Att snöröja SigtunaHems bestånd tar cirka elva timmar för sju maskiner. Arbetet påbörjas runt kl 4 på morgonen beroende på hur snöfallet ser ut Handskottning utanför portar börjar kl. 7 på morgonen av ordinarie personal fram till kl. 16. Det är våra markvärdar som gör detta. Funktionsröjning sker och efterhand snyggar vi till.
Förhyrda parkeringsplatser
Hyr man en parkeringsplats så ansvarar hyresgästen själv för att snöröja respektive plats.
Detta är bra att göra så fort snön har fallit. Risken minskar för att den smälter och sen fryser på och blir is. Nytt snöfall, mer snö som smälter och till slut blir det en omöjlighet att få bort isen. Vilket leder till problem för dig som skall parkera din bil på parkeringsplatsen.
Vi har inte möjlighet eller kan snöröja parkeringsytorna med risk att skada bilar som är parkerade bredvid. Detta framgår tydligt i ditt hyresavtal, att du själv är ansvarig för din parkeringsyta som du hyr.
Motorvärmekablar
Vi vill också påminna om att motorvärmarkablar får inte lämnas kvar i uttaget då bilen lämnat platsen, eftersom det kan innebära att personer eller djur kan komma åt den strömförande kabeln.
Besöksparkeringar
Besöksparkeringar kan vid kraftigt nedfall användas som snöupplag under kortare tid, då det inte finns annan plats för snöupplag. Dessa upplag rensas dock från snö då tillfälle ges.
Utbildning
Vår personal som snöröjer har gått de obligatoriska kurserna: Säkerhet på väg och Säkerhet handhavande i maskiner. Allt för att göra det tryggt och säkert för dig som hyresgäst.
Vårt tips inför vintern:
Köp en snöskyffel nu, snöskyfflar har tendens att ta slut. Ha också en liten hink i backluckan och ta gärna grus och sand från våra sandlådor som finns placerade i bostadsområdet.
Ansvarig
Ansvarig för informationen gällande maskinell snöröjning är David Book Stockman på fastighetsservice.